800 Yıllık Kültür “Ahilik”

Ahilik Haftası, Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla, Ahilik felsefesini ve kültürünü tanıtmak amacıyla Milli İrade Meydanında gerçekleştirilen mehteran gösterileri, ödül törenleri ve gösterilerle coşkuyla kutlandı.
 
Programa; Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, İzmit Belediye Başkan Vekili Güray Oruç, Bölge Müdürümüz Musa Aydemir, esnaf odaları temsilcileri ve esnaflar katılım gösterdi.
 
Programda ilk olarak konuşan Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, “Ahilik kültürü esnafların düzgün, ahlaklı ve dürüst bir şekilde çalışma biçimidir. Ahilik kültürü kavramı kardeşlik, konuksever ve yiğit anlamına gelmektedir. Dayanışmayı ve birliği ele alan bir konumdur. Ahilik günümüzün kooperatifçilik, sendikacılık ve sosyal güvenlik kurumlarının karşılığıdır” şeklinde konuştu.
 
Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya’da konuşmasında, “Her yıl Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nezdinde 18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası; kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaretle ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi; dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir Ahi, vicdanını kendi üzerine gözcü koyan, helalinden kazanan, yerine ve yeterince harcayan, ölçü ve tartı ehli olan, yararlı şeyler üretip topluma sunan insandır. Güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, akli selimi, herkesin kendi sanatı ile yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütleyen, Ahilik Teşkilatının Kurucusu Ahi Evran-ı Veli'nin düşünceleri ve Ahilik geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir” ifadelerinde bulundu