Bakanımız Tüfenkci’den Kocaeli ZiyaretiÇeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Sayın Bakanımız Bülent Tüfenkci Kocaeli’ye geldi.
 
KOCAELİ TİCARET ODASI’NDA MESLEK KOMİTELERİ VE İŞ ADAMLARI TOPLANTISI
 
Kocaeli Ticaret Odası'nda (KOTO) üyeler, meslek komiteleri ve iş adamlarıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Tüfenkci, Kocaeli'nin Türkiye ekonomisindeki öneminden bahsetti.

15 Temmuz'da esnafın, sanayicinin ve vatandaşların hainlere karşı durduğunu ifade eden Tüfenkci, 15 Temmuz'dan sonra iş adamlarının ticarete devam ederek, hem demokrasiye hem de ekonomiye sahip çıktığını kaydetti.

Bakan Tüfenkci, 15 Temmuz'un etkilerini aldıkları tedbirlerle kısa zamanda atlattıklarını dile getirerek, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi '2017 yılı sıçrama yılı olacak' diye ifade ettik ve 2017 yılına güçlü bir büyümeyle girdik. Herkesi de bu kredi derecelendirme kuruluşları var ya IMF de dahil Dünya Bankası da dahil, biz onları onları da şaşırtacak bir derecede büyüme rakamlarını yüzde 5 gibi bu şartlarda altında mucizevi bir büyümeyi yakaladık. Bunda sizlerin katkısı ve emeği çok büyük." ifadesini kullandı.

2002'den 2016 sonuna kadar Türkiye ekonomisinin reel olarak yüzde 115 büyüme kaydettiğini anlatan Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatmış olduğumuz istihdam seferberliği kapsamında yine TOBB'da oda başkanlarımız, sanayicilerimiz, iş adamlarımızın taahhütlerinin gerçekleşme oranına baktığımızda bugüne kadar 1 milyon 488 bin kişiye istihdam sağlandı.

Nisan'da istihdam seviyemizi 28 milyon 157 bin kişiye çıkardık. Böylece küresel krizden bu yana yaklaşık 7,5 milyon vatandaşımıza ilave istihdam sağladık. Bu rakamlar gerçekten önemli rakamlar, bu bize şunu gösteriyor; Türkiye, birlik ve beraberliğini koruduğu sürece, istikrarını koruduğu sürece, güvenliğini koruduğu sürece, biz bunun daha üzerinde başarıları yakalayabiliriz.

Aynı dönemde küresel krizden sonra AB'de bizim kadar istihdamını arttıran başka bir ülke yok. Hatta bırakın arttırmayı İspanya, Hollanda, Portekiz, Finlandiya, İrlanda gibi ülkelerde o zamandan bu zamana istihdam kayıpları yaşandı." 

Bakan Tüfenkci, hükümetin reel sektöre yönelik yaptığı desteklerin, bankacılık sektörüne hareket getirdiğini aktararak, 2015 Eylül-2016 Haziran dönemini ele alınırsa 9 aylık süreçte 88 milyar liralık kredi verildiğini söyledi.

2016 Eylül-2017 Mart döneminde 220 milyar liralık kredi verildiğini belirten Tüfenkci, "Bunun 124 milyar lirası 2016 Eylül-Aralık dönemine aittir. Burada şunu ifade edeyim, sadece işin kredi boyutuna bakıp, kredi genişlemesi dersek meseleye tek yönden yaklaşmış oluruz. Kredilerin en önemli kaynağı durumunda olan mevduatlarda da bu dönem içerisinde artış yaşanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Tüfenkci, 2016 yılının Temmuz ayında ihracat yüzde 11,5 azalırken, dış ticaret hacminde ise yüzde 16,4 daralma görüldüğünü aktararak, "Bu daralmanın sebebi, tamamen o hain darbe girişimi. Allah'a hamdolsun aldığımız tedbir ve teşviklerle ihracatımızı da toparladık. Son 6 ayda ihracatımız, yüzde 8,2 oranında güçlü bir artış yakaladı. Bunun büyümeye etkileri,  yüzde 2,2'leri geçti." diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, 2002 yılında 31 bin 731 firmanın ihracat yaptığı ülkede, 2016 yılı itibariyle 66 bin 951 firmanın ihracat gerçekleştirdiğini ifade ederek, 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde ise 46 bin 751 firmanın ihracat yaptığını vurguladı.

İSO 500 kuruluşlarının ekonomiye katkısının artarak sürdüğünü dile getiren Tüfenkci, sözlerini şöyle tamamladı:

"İSO 500'e bu yıl 48 yeni sanayi kuruluşu girmiştir. İSO 500 sanayi kuruluşunun 2016 yılındaki üretimden satışları bir önceki yıla göre yüzde 8,8, toplam faaliyet kârı ise yüzde 18,6 artmıştır. Sanayi kuruluşları faaliyet kârlılık oranını yüzde 8,7'den yüzde 9,4'e çıkmıştır. 2016 yılında orta-yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payı yüzde 19,5’e yükselmiş, yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payı da ilk 500 içerisinde yüzde 3,2’yken yüzde 3,7’ye yükselmiştir.

Düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerin payı ise ilk 500’de yüzde 1,5 puan azalarak yüzde 37,4’e gerilemiştir. Baktığımız zaman ilk 500 şirket 2016 istihdamlarını da yüzde 2,2 ile yaklaşık 15 civarında da arttırmıştır."

Toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da 2017'de gerçekleştirilen reformlara ilişkin sunum yaptı. Toplantı, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
 
LİMAN ZİYARET EDİLDİ
 

Bakanımız Bülent Tüfenkci; Dilovası ilçesinde bulunan liman ziyaret edilerek yetkililerden bilgi aldı.
 
GEBZE TİCARET ODASI’NDA “İHRACATIN YENİ YILDIZLARI” ÖDÜL TÖRENİ
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Gebze Ticaret Odası (GTO) tarafından düzenlenen "İhracatın Yeni Yıldızları" ödül törenine katıldı. Törende Gebze'nin ilçe olmasına karşın üretim, istihdam ve ihracat kapasitesiyle ülke ekonomisinin önemli merkezlerinden biri olduğunu anlattı.

Ekonomide bazen sadece rakamlara bakıldığını ama rakamların ötesinde çok başka kriterlerin de dikkate alınması gerektiğini, bunların en önemlisinin o rakamların arkasındaki insan gücü, girişimci ruhu ve bu ruhu meydana getiren organizasyonlar olduğunu kaydeden Tüfenkci, Türkiye'nin iktisadi hayattaki başarısının öncelikli olarak reel sektörün başarısı olduğunu dile getirerek, hükümet olarak 2023 hedeflerini belirlerken Türk girişimcisine, sanayicisine ve iş adamlarına güvendiklerini ifade etti.

Borsalarla sanayi ve ticaret odalarının bugün 1,5 milyon iş insanını temsil ettiğine dikkati çeken Tüfenkci, "Dolayısıyla bizler muhakkak olarak bu odalardan gelen görüşlere hükümet olarak büyük önem veriyoruz. Sadece Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak değil hükümetimizin her bir bakanı iş adamlarımızın önünü açmak ve onlardan gelen sorunları çözme noktasında her türlü yardıma hazır. Bunun doğru ve sağlıklı mecrası da bu odalardır." diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasındaki temel farkı bilgi düzeyinin oluşturduğunu, temel amaçlarının Türkiye'nin teknoloji, Ar-Ge, markalaşma ve tasarım kabiliyetini attırmak olduğunu aktaran Tüfenkci, öncelikle bilgi üretme ve bu bilgiyi daha değerli ürünlere dönüştürmenin formüllerini geliştirmeleri gerektiğine işaret etti.

Gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler ayrımını, teknoloji üreten ve teknoloji transfer eden ülkeler şeklinde de yapmanın mümkün olduğunu vurgulayan Bülent  Tüfenkci, "Yani Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak demek Türkiye'yi teknoloji üreten ülkelerden biri yapmak demektir. Bundan sonraki teşviklerimizi özellikle teknoloji üreten yatırımlara daha fazla kaydırmak istiyoruz. Özel sektörümüz 'Teknoloji üreteceğiz' desin biz her türlü desteği vermeye hazırız. Zaten bu alanda desteklerimiz var ama ilave destek istiyorsa da buna hazırız." ifadelerini kullandı.

Yıllarca terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan da büyüme rakamlarını 15 Temmuz'daki darbe girişimine kadar 27 çeyrek boyunca kesintisiz olarak yükselttiklerini, Türkiye ekonomisinin yüzde 5 ortalamanın daha  üzerindeki rakamlarla büyüdüğünü ve dünyadaki ekonomi uzmanlarını şaşırttığını kaydeden Tüfenkci, dünya ticaretinin yavaşladığı, düşen enerji fiyatları nedeniyle önemli pazarların alım gücününün azaldığı bir ortamda, hain darbe girişimi ve ülkenin etrafındaki birtakım sıkıntılara rağmen ülke ekonomisinin 2016 yılında 2,9 oranında büyüdüğünü ve 2017'ye de yüzde 5 büyüyerek güçlü bir başlangıç yaptığını belirtti.

Tüfenkci, "İkinci çeyrekte de bunun üzerinde büyüyeceğiz. Buradan açıkça söylüyorum, üçüncü çeyrekte baz etkisiyle de yüzde 7'lere yaklaşan bir büyümeyi inşallah Türkiye olarak yakalayacağız ve yıl sonu ortalamasında da orta vadeli programda öngördüğümüz 4,4'ün üzerinde büyüme oranını yakalayacağız." dedi.

Türkiye'nin zemininin sağlam olduğunu, hiçbir zaman mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan Tüfenkci, şöyle devam etti: "Biz adımlarımızı atarken, tedbirlerimizi alırken, teşviklerimizi verirken gerçekten büyük bir istişare yapıyoruz. Bir sonraki adımın ne olacağını hesaplayarak yapıyoruz ve biz hep reel kesim büyüsün istedik. Türkiye'de yüksek faiz var ve bu yüksek faizle yatırım yapmak çok zor. Bunu düşürmek adına birtakım tedbirler alıyoruz. Türkiye'nin tasarruf açığı var ama bununla birlikte attığımız ve atacağımız adımlarla demokratik hukuk devletini güçlendirerek, özellikle doğrudan sermayenin Türkiye'de iş yapma ortamını iyileştirerek, kolaylaştırarak Türkiye'ye daha fazla yabancı sermayenin girişi noktasında da hükümet olarak her türlü imkanı ve kolaylığı sağlıyoruz. Birileri bu noktada Türkiye'yi karalamaya da çalışsa da biz yolumuza kararlı adımlarla devam edeceğiz."

Bakan Tüfenkci, gizli ve açık şekilde Türkiye'nin önünü kesme çabalarına rağmen büyümenin sürdüğüne dikkati çekerek, şirketlerin finansmana erişimini kolaylaştıracak tedbirlerin bir kısmını uygulamaya koyduklarını ve  bunu sürdürülebilir hale getirme noktasında da çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Gebze Ticaret Odası'nın İhracat Projesi ile verilen eğitim ve sertifika programı sonrasında ihracat yapan firmaların temsilcilerine ödülleri verildi.