İzmit Körfezinde Hizmet Sunan Liman Sahipleri ile İstişare Toplantısı

Wellborn Luxury Hotel’de, Kocaeli Valisi Sn. Hüseyin Aksoy Başkanlığında İzmit Körfezinde aktif hizmet sunan liman sahipleriyle istişare toplantısı gerçekleştirildi.
 
Kocaeli Valisi Sayın Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmasında; “Kocaeli, Türkiye’nin önemli bir sanayi şehri, ticarette önemli potansiyelleri ortaya koyan ve ekonomisini daha üst noktalara taşırken ülke ekonomisine de çok önemli katkılar sunan bir kenttir. 2017 Maliye Bakanlığı vergi gelirleri açıklamasında İstanbul’dan sonra en fazla vergi ödeyen ikinci kent konumundadır. Kent ekonomisinin daha üst noktaya taşınmasında özellikle İzmit Körfezi ve buradaki limanların varlığı Kocaeli’ni sanayi tesisleri bakımından cazip bir konuma taşımıştır. Kocaeli gümrüklerinden yapılan ithalat ve ihracat oranlarına baktığımız zaman dış ticaret hacminin %17’lik bir kısmı sadece Kocaeli gümrüklerinden gerçekleştirilmektedir. Bunun da önemli bir kısmı sizler aracılığıyla limanlarımızdan gerçekleştirilmektedir. İzmit Körfezi’nde 35 limanımız var ve bu 35 limanımızdaki elleçlenen genel yüke baktığımızda da geçtiğimiz yıl İzmit Körfezini tek bir liman olarak değerlendirdiğimizde 73 milyon tonluk bir elleçlemeyle Türkiye’de birinci sıraya çıkmıştır.” dedi. Konuşmaların ardından hem Ülke ekonomisi hem de Bölgenin gelişimi hakkında yapılabilecekler, Liman sahiplerinin sorunları ve ihtiyaç duyulan hususlar istişare edildi.
 
Gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Bölge Müdürümüz Musa Aydemir, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İl Müdürleri, Liman sahipleri ve iş adamları katıldılar.