Sakarya Karasu Limanına Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi

Bölge Müdürümüz Musa Aydemir; Bölge Müdür Yardımcısı Ceylan Er, Tasfiye İşletme Müdürü Meral Ekici, Kocaeli Laboratuvar Müdürü V. Mert Tuncer ile birlikte Sakarya Gümrük Müdürlüğü ve Sakarya Karasu Limanına çalışma ziyareti gerçekleştirdi.
 
Sakarya Gümrük Müdürlüğü ile başlayan ziyarette; yapımı büyük ölçüde tamamlanan Karasu Liman sahası gezildi. Gümrük ve muhafaza personeli için yapılan yaklaşık 1500 m2 kapalı alandan oluşan çalışma ofisleri, X-ray cihazı, arama hangarı, narkotik köpek barınağı incelenerek, Limanın çalışma sitemi ve ekonomik gelişmesi hakkında bilgi alındı.
 
Karadeniz Bölgesinde ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak olan Karasu Limanı’nı Yap-İşlet-Devret Modeliyle işletme hakkına sahip olan IC İçtaş Sakarya Karasu Limanı Yatırım A.Ş. İşletme Müdürü Gökçen Erdem Liman hakkında bilgi vererek; limanın demiryolu ve karayolu hinterland bağlantıları ile birlikte tamamlanmasını takiben, Bölgenin Karadeniz üzerinden erişimini güçlendireceğini ve özellikle Karadeniz limanlarına ve limanlara entegre lojistik koridorlara eklemlenme potansiyeline sahip bir liman olduğunu vurguladı. Ayrıca İstanbul ve İzmit Körfezi’ne olan yoğun baskının azaltılmasına yararlı olacak bir liman olduğunu da sözlerine ekledi. Bölge Müdürümüz de, Karasu Limanı’nın Marmara Bölgesinin Karadeniz’e açılan kapısı konumunda olduğunu söyleyerek, sunumlarından ve ilgilerinden dolayı firma yetkililerine teşekkür etti.
 
Ziyarette ayrıca, Sakarya 1. Organize Sanayi Bölge Müdürü Ahmet Çubuk ziyaret edilerek, Bölgenin gelişimi hakkında yapılabilecekler istişare edilerek birlikte yapılabilecek olası projeler değerlendirildi.