Sayın Bakanımız Ruhsar PEKCAN Kocaeli’de düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısına katıldı

Sayın Bakanımız Ruhsar PEKCAN Kocaeli’de düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısına katılmak ve bir dizi ziyarette bulunmak üzere kentimize geldi.
 
İlk olarak Kocaeli İhracatçı Kadın Girişimciler ile öğle yemeğinde bir araya gelen Sayın Bakanımız daha sonra Wellborn Luxury Hotel’de Kocaeli Valisi Hüseyin AKSOY, İl Emniyet Müdürü Necati DENİZCİ, Bakanlığımız Genel Müdür Yardımcıları, Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR, İdarecilerimiz ve DEİK Başkanı Nail OPAK, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi BULUT, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep ÖZTÜRK, çok sayıda iş insanı ve ticaret ve sanayi odası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Kocaeli Bölgesel İstişare Toplantısına iştirak etti.
 
Toplantıda Bakanlığımız genel çalışmaları, ihracat destek ofisleri, gümrüklerde dijitalleşme, online teminat mektuplarının sisteme alınması, elektronik çek ve senet uygulaması ve bir dizi konu hakkında bilgi veren Sayın Bakanımız; “Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda temel hedefi orta gelirli ülkeler hedefinden yüksek gelirli ülkeler hedefine sıçramaktır. Bizde bakanlık olarak politikalarımızı bu doğrultuda belirliyoruz ve bu sebeple  istişare kurulları kurduk. İş dünyası ile istişare halinde onların talep ve önerilerine kulak vererek görevimizi icra etmeye çalışıyoruz. Yüksek gelirli ülkeler arasına girmek için daha fazla katma değerli ihracat yapmamız gerekiyor.  Bunun için öncelikle rekabetçi olduğumuz alanlarda daha fazla rekabetçi olabilmek için daha fazla tasarıma ve markaya önem veriyoruz. Diğer bir taraftan da dijitalleşmeye önem veriyoruz. Ülkemizde yüksek teknolojili ürün ihracatı %3-4 oranındadır. Bakanlık olarak bizim amacımız bu oranı daha yukarılara çekebilmektir. Bu konuda da Kocaeli’den beklentimiz biraz fazla” dedi. Toplantının ardından sanayici ve iş insanlarının soruları da Sn. Bakanımız tarafından yanıtlanarak iş insanlarının sorunları dinlenildi.
 
Kocaeli’de ki programın ardından Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında Bolu Valisi Ahmet ÜMİT, BAİBÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa ALİŞARLI, Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker ATEŞ, eski Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih METİN  ve çok sayıda iş insanı ve ticaret ve sanayi odası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya katılan Sayın Bakanımız, Bolu iş dünyası temsilcilerine, Bakanlık olarak gündemlerinde bulunan çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgiler vererek iş insanları ve ticaret ve sanayi odası temsilcilerinin taleplerini dinledi.