Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Dow Türkiye Kimya San.ve Tic.Ltd.Şti.’ne Teslim Edildİ

Bakanlığımızın “En Kolay, En Güvenli Ticaret” misyonu doğrultusunda; “Kolay Ticaret, Büyük Türkiye” projesi kapsamında planlanarak hayata geçirilen, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Dow Türkiye Kimya San.ve Tic.Ltd.Şti. firmasına teslim edildi.
 
Yerinde Gümrükleme... “Gümrük Yanı Başınızda” 
Yapılan düzenlemeler, ticari hayatta yeni bir dönem açarak ihracatçı, ithalatçı ve taşıyıcı firmaların gümrük işlemlerini kendi tesislerinden yapabilmelerine imkân tanıyacaktır.
 
Gümrüklerle İşbirliği… “Gümrüklerden VIP Geçiş” 
Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ile firmaların zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak, gümrüklerimizdeki iş yoğunluğunun önüne geçilecektir. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasına sahip tüm ithalatçı firmalarımızın daha az ve öncelikli olarak kontrole tabi tutulacağı gümrüklerden hızlı geçiş sistemi başlatılacaktır. 2023 yılı ihracat hedefleri doğrultusunda geliştirilen bu uygulama sayesinde, ticaret erbabımızın uluslararası piyasalarda daha çok tercih edilmesi ile rekabet gücümüz artarak, ihracatımızın desteklenmesine katkı sağlanacaktır. Bu uygulamanın, önümüzdeki dönemde yaygınlaştırılmasını ve imzalanacak karşılıklı tanıma anlaşmaları ile firmalarımızın diğer ülkelerde de imtiyazlı muamele görmelerinin yolunun açılması hedeflenmektedir.

Dow Türkiye Kimya San.ve Tic.Ltd.Şti. adına Bölge Müdürlüğümüzce düzenlenen 05.07.2017 tarihli ve TR/AEOF/17/41/0005 sayılı Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, 10.07.2017 tarihinde Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR tarafından, Bölge Müdür Yardımcımız Orhan GÖKKAYA, Şube Müdürümüz Mehmet Zeki BAHAR, firma yetkilileri Dow Türkiye ve Orta Asya Başkanı İhsan NECİPOĞLU, Gümrük ve Dış Ticaret Uygunluk Yöneticisi Merve Menzilci CANPOLAT, Gümrük Müşaviri Mesut DAĞDEVİREN hazır bulundukları törende teslim edilmiştir. Bölge Müdürümüz Musa Aydemir,  firmanın ticaret kapasitesi ve işlem hızının artışına katkı sağlayacak belgenin, firmaya ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunmuştur.
 
Firmaya Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası kapsamında,

  • Basitleştirilmiş İşlem Kapsamında A.TR Dolaşım Belgesi Düzenleme ve Vize Etme İzin/Yetkileri, verilmiştir.

AEO Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen TIKLAYANIZ