Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Farba Otomotiv Aydınlatma ve Plastik Fabrikaları A.Ş.’ne Teslim Edildi


Bakanlığımızın “En Kolay, En Güvenli Ticaret” misyonu doğrultusunda; “Kolay Ticaret, Büyük Türkiye” projesi kapsamında planlanarak hayata geçirilen, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Farba Otomotiv Aydınlatma ve Plastik Fabrikaları A.Ş. firmasına teslim edildi.
 
Yerinde Gümrükleme... “Gümrük Yanı Başınızda”

Yapılan düzenlemeler, ticari hayatta yeni bir dönem açarak ihracatçı, ithalatçı ve taşıyıcı firmaların gümrük işlemlerini kendi tesislerinden yapabilmelerine imkân tanıyacaktır.
 
Gümrüklerle İşbirliği… “Gümrüklerden VIP Geçiş”

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ile firmaların zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak, gümrüklerimizdeki iş yoğunluğunun önüne geçilecektir. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasına sahip tüm ithalatçı firmalarımızın daha az ve öncelikli olarak kontrole tabi tutulacağı gümrüklerden hızlı geçiş sistemi başlatılacaktır. 2023 yılı ihracat hedefleri doğrultusunda geliştirilen bu uygulama sayesinde, ticaret erbabımızın uluslararası piyasalarda daha çok tercih edilmesi ile rekabet gücümüz artarak, ihracatımızın desteklenmesine katkı sağlanacaktır. Bu uygulamanın, önümüzdeki dönemde yaygınlaştırılmasını ve imzalanacak karşılıklı tanıma anlaşmaları ile firmalarımızın diğer ülkelerde de imtiyazlı muamele görmelerinin yolunun açılması hedeflenmektedir.
 

Farba Otomotiv Aydınlatma ve Plastik Fabrikaları A.Ş. adına Bölge Müdürlüğümüzce düzenlenen 04.08.2017 tarihli ve TR/AEOF/17/41/0006 sayılı Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, 07.08.2017 tarihinde Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR tarafından, Bölge Müdür Yardımcımız Alaattin BAŞAK, Şube Müdürümüz Mehmet Zeki BAHAR, Ticaretin Kolaylaştırma Şubesi Şefi Kadir Savaş ÇİFÇİ, firma yetkilileri Fabrika Müdürü Cüneyt Y.KURT, İthalat ve İhracat Şefi Okan Akgün, Gümrük Müşaviri Alparslan ÇAVDAR hazır bulundukları törende teslim edilmiştir. Bölge Müdürümüz Musa Aydemir,  bu belge dünya çapında bir belge, dünyanın birçok ülkesinde Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası kullanılmakta, güvenilir firmalara verilen bu belge sayesinde firmaların gümrük işlemleri daha hızlı bir şekilde tamamlanmakta ve gümrük idareleri riskli firmalara daha fazla zaman ayırmaktadır. Firmanın ticaret kapasitesi ve işlem hızının artışına katkı sağlayacak belgenin, firmaya ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunmuştur.
 
Firmaya Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası kapsamında,

  • Basitleştirilmiş İşlem Kapsamında A.TR Dolaşım Belgesi Düzenleme ve Vize Etme
  • Götürü Teminat İzin/Yetkileri, verilmiştir.AEO Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ