Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası HONDA TÜRKİYE A.Ş. Firmasına Fabrikasında Teslim Edildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca “En Kolay, En Güvenli Ticaret” misyonu doğrultusunda; “Kolay Ticaret, Büyük Türkiye” projesi kapsamında planlanarak hayata geçirilen, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası HONDA Türkiye A.Ş firmasına fabrikasında düzenlenen tören ile teslim edildi.
 
Yerinde Gümrükleme... “Gümrük Yanı Başınızda”
 
Yapılan düzenlemeler, ticari hayatta yeni bir dönem açarak ihracatçı, ithalatçı ve taşıyıcı firmaların gümrük işlemlerini kendi tesislerinden yapabilmelerine imkân tanıyacaktır.
 
Gümrüklerle İşbirliği… “Gümrüklerden VIP Geçiş”
 
Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ile firmaların zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak, gümrüklerimizdeki iş yoğunluğunun önüne geçilecektir. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasına sahip tüm ithalatçı firmalarımızın daha az ve öncelikli olarak kontrole tabi tutulacağı gümrüklerden hızlı geçiş sistemi başlatılacaktır.

2023 yılı ihracat hedefleri doğrultusunda geliştirilen bu uygulama sayesinde, ticaret erbabımızın uluslararası piyasalarda daha çok tercih edilmesi ile rekabet gücümüz artarak, ihracatımızın desteklenmesine katkı sağlanacaktır. Bu uygulamanın, önümüzdeki dönemde yaygınlaştırılmasını ve imzalanacak karşılıklı tanıma anlaşmaları ile firmalarımızın diğer ülkelerde de imtiyazlı muamele görmelerinin yolunun açılması hedeflenmektedir.
 
​HONDA Türkiye A.Ş. adına Bölge Müdürlüğümüzce düzenlenen 06.04.2016 tarihli ve TR/AEOF/17/41/0001 sayılı Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, 30.03.2017 tarihinde Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR tarafından, HONDA Türkiye A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail SÜMER'e teslim edildi. Teslim töreninde Bölge Müdür Yardımcıları Ali İhsan MERDANOĞLU, Alaattin BAŞAK, Ceylan ER, Orhan GÖKKAYA, Şube Müdürü Mehmet Zeki BAHAR Ticaretin Kolaylaştırılması Şubesi Personelleri Nurullah ÖZER, Kadir Savaş ÇİFTÇİ, HONDA Türkiye A.Ş. firması adına ise Genel Müdür Yardımcısı Gökmen YAĞAL, Dış Ticaret Müdür Yardımcısı Özkan AKBULUT firma çalışanları hazır bulundu. Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR,  gümrük işlemlerinin daha hızlı bir şekilde yerine getirilmesine katkı sağlayacak bu belgeyi teslim etmekten mutluluk duyduğunu belirterek, belgenin firmaya ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
Firmaya Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası kapsamında, 
 
  • Basitleştirilmiş İşlem Kapsamında A.TR Dolaşım Belgesi Düzenleme ve Vize Etme
  • Götürü Teminat İzin/Yetkileri,
verilmiştir. 
 
AEO Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen TIKLAYANIZ