Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş.‘ye teslim edildi.


Bakanlığımızın “En Kolay, En Güvenli Ticaret” misyonu doğrultusunda; “Kolay Ticaret, Büyük Türkiye” projesi kapsamında planlanarak hayata geçirilen, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic.A.Ş. firmasına teslim edildi.
Yerinde Gümrükleme... “Gümrük Yanı Başınızda”

Yapılan düzenlemeler, ticari hayatta yeni bir dönem açarak ihracatçı, ithalatçı ve taşıyıcı firmaların gümrük işlemlerini kendi tesislerinden yapabilmelerine imkân tanıyacaktır.

 
Gümrüklerle İşbirliği… “Gümrüklerden VIP Geçiş”

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ile firmaların zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak, gümrüklerimizdeki iş yoğunluğunun önüne geçilecektir. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasına sahip tüm ithalatçı firmalarımızın daha az ve öncelikli olarak kontrole tabi tutulacağı gümrüklerden hızlı geçiş sistemi başlatılacaktır. 2023 yılı ihracat hedefleri doğrultusunda geliştirilen bu uygulama sayesinde, ticaret erbabımızın uluslararası piyasalarda daha çok tercih edilmesi ile rekabet gücümüz artarak, ihracatımızın desteklenmesine katkı sağlanacaktır. Bu uygulamanın, önümüzdeki dönemde yaygınlaştırılmasını ve imzalanacak karşılıklı tanıma anlaşmaları ile firmalarımızın diğer ülkelerde de imtiyazlı muamele görmelerinin yolunun açılması hedeflenmektedir.

​Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic.A.Ş. adına Bölge Müdürlüğümüzce düzenlenen 17.08.2017 tarihli ve TR/AEOF/17/41/0008 sayılı Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, 23.08.2017 tarihinde Bölge Müdürümüz Sayın Musa AYDEMİR tarafından, Bölge Müdür Yardımcımız Alaattin BAŞAK, Şube Müdürümüz Semra POLAT, Ticaretin Kolaylaştırılması Şubesi Şefi Kadir Savaş ÇİFTÇİ, firma yetkilileri Genel Müdür Ercüment ÜNAL ve Satınalma Müdürü Harun CEBECİ’ nin hazır bulundukları törende teslim edilmiştir. Bölge Müdürümüz Musa Aydemir, teslimi gerçekleştirilen bu belgenin Bölge Müdürlüğümüzce düzenlenen 11. belge olduğunu ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası sahibi firmaların Ülkemiz ticaret hacminin %20’ sini gerçekleştirecek düzeye ulaştığını belirterek, firmanın ticaret kapasitesi ve işlem hızının artışına katkı sağlayacak belgenin, firmaya ve Ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunmuştur.
 
Firmaya Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası kapsamında,

Götürü Teminat İzni verilmiştir.

AEO Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen TIKLAYANIZ