Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası TIRSAN Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. Firmasına Fabrikasında Teslim Edildi


 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca “En Kolay, En Güvenli Ticaret” misyonu doğrultusunda; “Kolay Ticaret, Büyük Türkiye” projesi kapsamında planlanarak hayata geçirilen, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası TIRSAN Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasına fabrikasında düzenlenen tören ile teslim edildi. Tören sonrasında fabrika gezilerek üretim hakkında bilgi alındı.
 
Hali hazırda başta AB üyesi ülkeler, Amerika, Güney Kore ve Japonya olmak üzere dünyanın 46 ülkesinde uygulanmakta olan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, Ülkemizde yerine getirilmekle yükümlü olunan kurallara uyan, kayıtları düzenli ve izlenebilir olan, kendi öz denetimini yapan/yaptıran, Mali yeterliliğe ve yeterli güvenlik standardına sahip firmaların güvenirliliğinin Bakanlığımız tarafından onaylanmasıdır.

Yerinde Gümrükleme... “Gümrük Yanı Başınızda”

Yapılan düzenlemeler, ticari hayatta yeni bir dönem açarak ihracatçı, ithalatçı ve taşıyıcı firmaların gümrük işlemlerini kendi tesislerinden yapabilmelerine imkân tanıyacaktır.

Gümrüklerle İşbirliği… “Gümrüklerden VIP Geçiş”
 
Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ile firmaların zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak, gümrüklerimizdeki iş yoğunluğunun önüne geçilecektir. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasına sahip tüm ithalatçı firmalarımızın daha az ve öncelikli olarak kontrole tabi tutulacağı gümrüklerden hızlı geçiş sistemi başlatılacaktır.

2023 yılı ihracat hedefleri doğrultusunda geliştirilen bu uygulama sayesinde, ticaret erbabımızın uluslararası piyasalarda daha çok tercih edilmesi ile rekabet gücümüz artarak, ihracatımızın desteklenmesine katkı sağlanacaktır. Bu uygulamanın, önümüzdeki dönemde yaygınlaştırılmasını ve imzalanacak karşılıklı tanıma anlaşmaları ile firmalarımızın diğer ülkelerde de imtiyazlı muamele görmelerinin yolunun açılması hedeflenmektedir.
 
​TIRSAN Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Bölge Müdürlüğümüzce düzenlenen 20.06.2017 tarihli ve TR/AEOF/17/41/0004 sayılı Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, 29.06.2017 tarihinde Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR tarafından, TIRSAN Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çetin NUHOĞLU’na teslim edildi.
 
Teslim töreninde Bölge Müdür Yardımcısı Fethiye TİŞKAYA, Şube Müdürü Mehmet Zeki BAHAR, Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürü İsmet ERÇETİN, Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü personelleri Mehmet Erman KARAOSMAN, Miraç Göksenin AKPINAR, Ticaretin Kolaylaştırılması Şubesi Şefi Nurullah ÖZER, TIRSAN Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. İthalat & İhracat Müdürü Çetin ÖZTÜRK hazır bulundu. Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR,  gümrük işlemlerinin daha hızlı bir şekilde yerine getirilmesine katkı sağlayacak bu belgeyi teslim etmekten mutluluk duyduğunu belirterek, belgenin firmaya ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
 
Firmaya Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası kapsamında, 
 
  • Basitleştirilmiş İşlem Kapsamında A.TR Dolaşım Belgesi Düzenleme ve Vize Etme
  • Götürü Teminat İzin/Yetkileri,
verilmiştir. 
 
AEO Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen TIKLAYANIZ